Leading Manufacturer of ceramic plater betel leaf banarsi muted green, ceramic planter pot 3 pieces set, round ceramic planter, ceramic flower pot dice, ceramic tulsi pot and ceramic planter set from Khurja.
₹ 86 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 5 inch |
| Height | 4 inch |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Ocean Handicraft |
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 8 inch |
| Size | 6 Inch |
| Shape | Round |
| Material | Ceramic |
| Usage/Application | Outdoor |
| Color | Brown |
| Height | 8 inch,8 inches Dia 8 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Height, Dia, Smooth | 8 inches 8 inches Smooth |
Minimum order quantity: 50 Piece
Discover the beauty of handcrafted ceramics that bring warmth & elegance to your home. Each item is carefully crafted using traditional techniques, ensuring quality and durability while adding a touch of artistry. Whether you’re looking for decorative accents or functional pieces, our ceramics are perfect for adding charm and a personal touch to your living space.
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 9.5 Inch |
| Material | Ceramic |
| Height | 10 Inch |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Thickness | 4 mm |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Ocean Handicraft |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 56 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 Inch |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Material | Ceramic |
| Pattern | Plain |
| Design Method | Hand Building |
| Color | White Red Yellow |
| Is It Customised | Non Customisation |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No | SN134 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Size | 12 Inch |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Height | 2 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are offering this best quality tulsi pot available in different sizes and of different materials.
This tulsi vrindavan is available in various tulsi pot design.
₹ 415.00 / Set Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Design | Cutting Work |
| Usage/Application | Home |
| Color | Brown |
| Brand | Mustered |
| Type | Planters Pot |
Minimum order quantity: 100 Set
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Color | Multicolour |
| Usage/Application | Indoor |
| Height | 5" |
| Brand | Royal Ceramic Handicraft |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No | SN175 |
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 10 inch |
| Material | Ceramic |
| Shape | Round |
| Size | H 4" D 4.5" |
| Thickness | 5 mm |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 320 / Set Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Shape | Round |
| Color | Yellow |
| Thickness | 5 mm |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Set
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Height | 3 inch |
| Shape | Shoe |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Material | Ceramic |
| Set Content | 1 Piece |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 89 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 Inch (Height) |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Cat |
| Color | Green and White |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 92 / Piece Get Latest Price
| Size | Height 6" Dia 5.5" |
| Pattern | Planter |
| Height | 6 Inch |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Country of Origin | Made in India |
| H 6" D 5.5" | H 6" D 5.5 |
| Usage/Application | Indoor |
Minimum order quantity: 150 Piece
₹ 113 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Interior Decor |
| Material | Ceramic |
| Color | White |
| Pattern | Designer |
| Shape | Buddha Shape |
| Is It Customised | Non Customisation |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No | SN135 |
₹ 396 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Size | 11 Inch ( Height) |
| Thickness | 5 mm |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 284 / Piece Get Latest Price
| Color | Yellow and Mustard |
| Shape | Round |
| Material | Ceramic |
| Set Contain | 3 |
| Usage/Application | Decoration |
| Size | 3.5x9 Inch |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Height | 5.5Inch |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Usage/Application | Decoration |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Cup |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Shape | Fish |
| Color | Brown and Green |
| Size | 7 x 15 Inch |
| Thickness | 5 mm |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 150 Piece
₹ 264 / Set Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Shape | Oval |
| Usage/Application | Indoor |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No | SN180 |
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Color | Blue and Brown |
| Size | 3.5 Inch ( Height) |
| Thickness | 5 mm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Shape | Square |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No | SN172 |
| Usage/Application | Indoor |
| Purpose | Decoration |
₹ 420 / Set Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Shape | Round |
| Color | Green |
| Thickness | 5 mm |
| Packaging Type | Corrugated Box |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Set
Nomanulla Khan (CEO)
Ocean Handicraft
265, Fancy Colony Back Of Fatima Masjid, Punjabiyan Baradari
Khurja - 203131, Bulandshahr, Uttar Pradesh, India