We are a leading Manufacturer of 7inch blue ceremic flower plate, ceramic plate full patta gobhi, ceramic plate quarter patta, ceramic plate full patta gobhi muted green, 10inch brown ceremic flower plate and 7inch ceramic quarter plate from Khurja, India.
₹ 129 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Type | Ceramic Platter Leaf Back Ring Green |
| Pattern | Plain |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Design Method | Hand Building |
| Base Color | Blue |
₹ 271 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Type | Ceramic Platter Leaf Back Ring Green |
| Pattern | Plain |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Design Method | Hand Building |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Interior Decor |
| Type | Ceramic Plate Quarter Patta |
| Pattern | Printed |
| Shape | Round |
| Design Method | Hand Building |
| Set off Pack | 1 |
₹ 271 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Interior Decor |
| Type | Ceramic Plate Full Patta Gobhi Muted Green |
| Pattern | Printed |
| Shape | Round |
| Design Method | Hand Building |
| Set off Pack | 2 |
₹ 257 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Type | Ceramic Platter Leaf Back Ring Green |
| Shape | Round |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Design Method | Hand Building |
₹ 83 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Product Code | CQP |
| Type | Dinner |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Design Method | Factory Made, Hand Building, Glazing |
| Base Color | Yellow, Black |
| Ball Size Units Per Carton | 1 feet |
Minimum order quantity: 500 Piece
Ceramic Quarter Dinner Plate. These all pattern give a beautiful look for every Dinning Table.
₹ 271 / Piece Get Latest Price
| Type | Natural |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Packaging Size | 100 gm |
| Finish | Matte |
| Material | Ceramic |
| Colour | Brown |
₹ 83 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Type | Decoration |
| Pattern | Printed |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Design Method | Hand Building |
| Quantity Per Pack | 12 |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 143 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Type | Ceramic Platter Leaf Back Ring Beige |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Design Method | Hand Building |
| Base Color | Yellow |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Product Code | PP9INCHES |
| Type | Decoration |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Serving, Decoration, Gifting, Beanding |
| Design Method | Hand Building |
| Brand | OH |
| Quantity Per Pack | 12 |
| Dimension | 9.5" |
| Diameter | 9.5" |
| Packaging Size | Corrugated |
| Thickness | 4 mm |
| Weight | 1 kg approx |
| Microwave Safe | Yes |
| Dishwasher Safe | Yes |
Minimum order quantity: 500 Piece
Ceramic printed plate use for serving, decoration, and Gifting purpose. This plate is microwave oven save. It is made by stone and other Ceramic material.
₹ 156 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Interior Decor |
| Type | Ceramic Dinner Plate Full Plate |
| Pattern | Printed |
| Shape | Round |
| Design Method | Hand Building |
| Base Color | Blue |
₹ 86 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 5 inch |
| Height | 4 inch |
| Shape | Round |
| Color | Brown |
| Type | Ceramic Plater betel Leaf Banarsi Pan Patta |
| Surfacee | Polished |
₹ 129 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Diameter | 8 inch |
| Shape | Round |
| Size | Medium |
| Color | Brown |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
Nomanulla Khan (CEO)
Ocean Handicraft
265, Fancy Colony Back Of Fatima Masjid, Punjabiyan Baradari
Khurja - 203131, Bulandshahr, Uttar Pradesh, India