Manufacturer of a wide range of products which include 250ml ceramic pickle jar, 450ml ceramic pickle jar, 650ml ceramic pickle jars with lid, handmade pickle jar, blue ceramic pickle jar and 5kg ceramic pickle jar.
₹ 29 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 ML |
| Material | Ceramic |
| Units Per Pack | Three Jar |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Features | For Pickle Storage |
| Color | White |
| Model Name/Number | NL Opaque 1/8 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 225 Piece
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 450 ml |
| Material | Ceramic |
| Units Per Pack | 45 |
| Color | White |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Features | For Pickle Storage |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
Ceramic pickle Jar. People knows various name as Ceramic pickle container, Traditional Jar,Burni, and Martaban etc.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 650ml |
| Material | Ceramic |
| Color | White & Mustard |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Usage | Pickle |
Minimum order quantity: 500 Piece
Ceramic Pickle Jar. People knows it various name as Pickle Container, Traditional Jar or Container, Barni, and Martaban etc. It is use for contacting groceries, spice, and pickle etc. It's microwave oven safe.
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 mL |
| Material | Ceramic |
| Color | Brown |
| Units Per Pack | Single Jar |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Design Type | Stripe Design |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Hand Made |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 192 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1800 |
| Material | Ceramic |
| Color | Blue |
| Units Per Pack | Single Jar |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Design Type | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Ltr |
| Material | Ceramic |
| Units Per Pack | Single Jar |
| Color | White |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Features | For Pickle Storage |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 125 / Set Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Color | Yellow |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Everywhere for serving Pickle |
| Product Type | Pickle Pot Set |
| Microwave Safe | Yes |
Minimum order quantity: 200 Set
₹ 597 / Set Get Latest Price
| Capacity | 500 mL |
| Color | Blue White |
| Set of Jars | Set of 2 |
| Type | Blue Pottery Jar Set |
| Material | Ceramic |
| Usage | Pickle |
₹ 298 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Capacity | 500 mL |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Design Method | Hand Building |
| Color | Blue |
| Occasion | Deccor |
| Model No | JR002 |
Minimum order quantity: 300 Piece
Discover the beauty of handcrafted ceramics that bring warmth & elegance to your home. Each item is carefully crafted using traditional techniques, ensuring quality and durability while adding a touch of artistry. Whether you’re looking for decorative accents or functional pieces, our ceramics are perfect for adding charm and a personal touch to your living space.
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 Ltr |
| Material | Ceramic |
| Color | Brown |
| Units Per Pack | Single Jar |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Features | For Pickle Storage |
| Design Type | Flower Design |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 150 Piece
₹ 156 / Set Get Latest Price
| Capacity | 150 ML |
| Material | Ceramic |
| Color | Green |
| Units Per Pack | Three Jar |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Features | For Pickle Storage |
| Design Type | Round Stripe Design |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 120 Set
₹ 102 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 Ltr |
| Material | Ceramic |
| Color | Red |
| Units Per Pack | Single Jar |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Features | For Pickle Storage |
| Design Type | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 24 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Design Type | Flower Design |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Use For Pickle |
| Base Shape | Hexagonal |
Minimum order quantity: 500 Piece
This is 120 ml water holding capacity jars with designs engraved on outer side.the jar is good for storing pickle chatni jam sugar salt spices coffee tea . this ceramic jars for kitchen storage can store food items safely as its chemical free and the food items don't react with the jar.The ceramic jar for kitchen storage is hygenic and safe to use.It has unfadble brown color and can be easily washed with water and detergent.
₹ 264 / Set Get Latest Price
| Capacity | 150 ML |
| Material | Ceramic |
| Color | Blue |
| Units Per Pack | Two Jar |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Features | For Pickle Storage |
| Design Type | Flower Design |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 120 Set
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150 ml |
| Material | Ceramic |
| Units Per Pack | Six Jar |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Features | For Pickle Storage |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 480 Piece
Microwave Safe
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 ML |
| Material | Ceramic |
| Units Per Pack | Three Jar |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Features | For Pickle Storage |
| Color | White |
| Model Name/Number | 00 Upik |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
Nomanulla Khan (CEO)
Ocean Handicraft
265, Fancy Colony Back Of Fatima Masjid, Punjabiyan Baradari
Khurja - 203131, Bulandshahr, Uttar Pradesh, India