Leading Manufacturer of 80 ml terracotta kullad, 100 ml terracotta kullad, 250 ml terracotta kullad, terracotta panipuri bowl, terracotta soup bowl and terracotta tea cup from Khurja.
₹ 1.30 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 80ml |
| Color | Brown |
| Material | Terracotta |
| Country of Origin | Made in India |
| Base Size | 2 Inch |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Packaging Type | Box |
| Height | 2.5 Inch |
Minimum order quantity: 25000 Piece
80 ml Terracotta Kullad. It is use for Tea or Coffee. Terracotta or Clay products use for taking tea or Coffee Naturally.
₹ 1.35 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100ml |
| Color | Brown |
| Material | Terracotta |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Height | 4 Inch |
| Base Size | 1.5 Inch |
| Brand | Ocean Handicraft |
Minimum order quantity: 25000 Piece
₹ 2.16 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 ml |
| Color | Brown |
| Material | Terracotta |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Packaging Type | Box |
| Height | 6 Inch |
| Base Size | 2 Inch |
Minimum order quantity: 25000 Piece
₹ 2.2 / Piece Get Latest Price
| Material | Terracotta |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Color | Brown |
| Size | 5 inch (Diameter) |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 300 ml |
Minimum order quantity: 25000 Piece
₹ 1.75 / Piece Get Latest Price
| Material | Terracotta |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Color | Brown |
| Size | 5 inch (Diameter) |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 250 ml |
Minimum order quantity: 25000 Piece
₹ 79 / Piece Get Latest Price
| Material | Terracotta |
| Color | Brown |
| Packaging Type | Box |
| Size | 4 Inch ( Height) |
| Brand | Ocean Handicraft |
| Capacity | 110ml |
| Finishing | Colour Painted |
| Thickness Millimetre | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Base Size | 2 Inch |
Minimum order quantity: 200 Piece
Nomanulla Khan (CEO)
Ocean Handicraft
265, Fancy Colony Back Of Fatima Masjid, Punjabiyan Baradari
Khurja - 203131, Bulandshahr, Uttar Pradesh, India